More stories

 • in

  Il sogno italiano dei disperati in cerca di Patria

  Con il suo romanzo, tra la farsa e la tragedia, Aliçka racconta agli italiani la dittatura e i vari strati della prigionia albanese Il romanzo Il sogno italiano di Ylljet Aliçka sbarca a Roma, molto piu felicemente dei personaggi del suo libro conosciuto in Albania con il titolo Valsi i Lumturise, edito da Toena. Il […] More

 • in

  “Il sogno italiano” di Aliçka si presenta a Roma

  Verrà presentata la traduzione in lingua italiana del romanzo di Ylliet Aliçka “Il sogno italiano”, ispirato alla storia dei sei fratelli Popa che a cavallo degli anni ’80 e ’90 vissero una vicenda emblematica della tragicità dell’emigrazione nel mondo e del sacrificio  affrontato dalla popolazione albanese  nella  marcia verso la transizione democratica. L’evento – che […] More

 • in

  “Il tuo nome è una promessa”, romani i fundit i Anilda Ibrahimit

  I frymëzuar nga një fakt historik për të cilin populli ynë ndihet edhe sot krenar, romani i fundit i Ibrahimit rrëfen Historinë përmes historisë së Rebekës e të familjes së saj të ndarë mes Shqipërisë dhe Amerikës Romë, 11 prill 2017 – Prej disa ditësh, ka dalë në treg “Il tuo nome è una promessa”, […] More

 • in

  Një migrant përballë merendinave

  Nga Rando Devole Libri i ngjason ndonjëherë asaj shishes me mesazh brenda, që pasi hidhet ne det nga autori, mes valësh e rrymash, bën rrugëtime të gjata e të çuditshme, derisa prek tokën, ku kapet rastësisht nga një kalimtar/lexues në rërën e plazhit. Me siguri kështu ka ndodhur edhe për sprovën “Fenomenologia della merendina” (Clichy, […] More

 • in

  Lamtumirë, i madhi Dritëro

  Patriarku i letrave shqipe ndahet nga jeta në moshën 85-vjeçare Tiranë, 3 shkurt 2017 – U nda sot nga jeta shkrimtari i madh Dritëro Agolli. Patriarku i letrave shqipe ndërroi jetë në moshën 85-vjeçare pasi prej disa ditësh, ai ishte shtruar në spitalin universitar ”Shefqet Ndroqi”, në Tiranë për shkak të gjendjes së tij të […] More

 • in

  Kardinali që i tejkaloi ëndrrat. Nga Ferri në Selinë e Shenjtë

  Fjala e mbajtur nga Visar Zhiti, i ngarkuari me punë në Ambasadën e Shqipërisë pranë Vatikanit, në Kishën e Shqiptarëve në Romë, “San Giovanni della Malva di Trastevere, pas Meshës që celebroi kardinali i ri Don Ernest Simoni Troshani, në promovimin e librit që i kushtohej atij, 20 nëntor 2016 Kjo ditë për mua është […] More

 • in

  “Senza patria”, libri më i ri i Irma Kurtit për lexuesit italianë

  Poetja dhe shkrimtarja e njohur shqiptare Irma Kurti, që prej vitesh jeton në Bergamo, prezantohet përpara lexuesit me librin e radhës të titulluar: ”Senza patria” (Pa atdhe). Vëllimi ndahet në dy pjesë. “Kujtimet në vargje”, ku përfshihen 37 poezi që përqendrohen tek udhëtimi, forca dhe magjia e kujtimeve, ritmi frenetik i ditëve. Pjesa e dytë, […] More

 • in

  “Shqipëria, 1207 km lindje”, ekspozita e artistëve shqiptarë në Marsejë

  Quhet “Shqipëria, 1207 km lindje” (sa ç’janë kilomentrat që e ndajnë kryeqytetin shqiptar nga Marseja e Francës) ekspozita që përurohet në 23 shtator 2016 në muzeun MuCEM, që do të qëndrojë e hapur deri më 2 janar 2017. Përmes veprave të artistëve të rinj shqiptarë, të përzgjedhur nga një juri ndërkombëtare për Sallonin e Tiranës […] More

 • in

  “Dritëhijet e shpirtit” të Gjelina Xhikës

  Rreth përmbledhjes së re me poezi të Gjelina XhikësNga Irma Kurti Gjelina Xhika prezantohet përpara lexuesve me librin e ri me poezi, nën siglën e botimeve ADA, të titulluar: “Dritëhijet e shpirtit”, pas përmbledhjes poetike, në shqip dhe në italisht, “Ditët e mia” të botuar në 2014. Pasioni për të shkruar i Gjelinës i ka […] More

 • in

  Dorëheqja e Ilir Kernit dhe buxheti i varfër i artit në Shqipëri

  Dorëheqja e drejtorit të Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit nxjerr në pah sfidat me të cilat përballen artistët shqiptarë si rezultat i buxheteve të ulëta me të cilat ata pritet të punojnë.Nga Fatjona Mejdini, BIRN Ilir Kerni u emërua drejtor i Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit të Shqipërisë në tetor të vitit 2013, […] More

 • in

  “Toringrad”: un noir di Darien Levani ispirato a processi ed indagini

  Toringrad, un’interesante  storia sospesa tra giallo e noir, è l’ultimo romanzo di Darien Levani pubblicato da Spartaco Editore, uscito a maggio 2016 e presentato in anteprima al Salone Internazionale del Libro di TorinoDi Sonila Alushi Darien Levani è un avvocato, giornalista (cofondatore di Albania News) e scrittore albanese che vive e lavora in Italia. Nato […] More