More stories

 • in

  Prokuroria për Krimet e Rënda kërkon arrestimin e ish ministrit të brendshëm Tahiri

  Komisionit të Mandateve i kërkohet heqja e imunitetit që Saimir Tahiri të mund të arrestohet e t’i kontrollohet banesa. Ndaj tij po hetohet për “trafik narkotikësh” të kryer në bashkëpunim dhe për “korrupsion pasiv”.   Tiranë, 19 tetor 2017 – Prokuroria për Krime të Rënda kërkon nga Kuvendi i Shqipërisë autorizimin për heqjen e imunitetit […] More

 • in

  Prezantohet në Kuvend Projekti për strategjinë e Diasporës dhe Migracionit

  Nënkomisioni parlamentar, komiteti shtetëror dhe agjencia e diasporës dhe migracionit do të përbëjnë shtyllat e veprimit për realizimin e politikave për shqiptarët jashtë vendit, duke filluar nga regjistrimi i tyre që kryeministri synon të realizojë “brenda vitit të ardhshëm”. Ministri Majko premton se do të kijohet edhe “gazetë për diasporën dhe do të ketë një […] More

 • in

  Katër të rinj të shpëtuar falë ndërhyrjes së guximshme të Zabitit

  I detyrojnë jetën të rinjtë të mbetur të plagosur në një aksident rrugor gjatë të cilit njëra nga makinat mori flakë. Heroi shqiptar që ndaloi për të dhënë ndihmë: “I nxora nga makina në flakë, ishte e vetmja gjë që mendova aty për aty të bëja” Romë, 25 shtator 2017 – Lajmin e një aksidenti […] More

 • in

  Mbi 2 milionë euro në tetë muaj me trafikun e drogës, arrestohen 10 persona

  Të akuzuarit, pjesëtarë të dy familjeve shqiptare në Lombardi. U sekuestrohet edhe regjistri i llogarive që tregon të ardhurat marramendëse të siguruara nga furnizuesi i drogës Romë, 21 shtator 2017 – Karabinierët e Milanos kanë arrestuar në provincën e Milanos, Vareses dhe Torinos dhjetë persona, nëntë shqiptarë e një italian, me moshë nga 22 deri […] More

 • in

  I merr jetën me thikë ish të dashurës. Arrestohet 49-vjeçari

  Tragjedi në Casale Monferrato. Një shqiptar ka vrarë pas një grindjeje të egër ish të dashurën, 48 vjeçare. Të thirrur nga fqinjët forcat e rendit gjejnë akoma me thikë në dorë vrasësin por për gruan është tepër vonë Romë, 15 shtator 2017 – Burra që urrejnë gratë. Deri në atë pikë sa t’u marrin edhe […] More

 • in

  Kuvendi voton Qeverinë Rama 2. Po sot edhe betimi para Presidentit

  Me 78 vota pro dhe 51 kundër, kabineti i ri i qeverisë “Rama 2” dhe programi i saj politik mori votëbesimin e Kuvendit. Nga 136 ligjvënëns që ishin në sallë, 7 nuk votuan. Votimi u zhvillua rreth orës 7 të mëngjesit të sotëm, pas thuajse 22 orëve fjalimesh e debatesh rreth programit. Që qeveria Rama […] More

 • in

  Rama: “Të bëjmë realitet votimin e emigrantëve në zgjedhjet politike 2021”

  “Nëse kjo nuk bëhet, askush nga ne nuk fiton asgjë. Shqipëria po, humbet, humbet shumë më shumë se sa thjesht një pjesë votuesish në zgjedhjet parlamentare. Humbet lidhjen morale të bijve të vet me vendin amë” Tiranë, 11 shtator 2017 – Gjatë paraqitjes së programit qeveritës për vitet e ardhshme, kryeministri Edi Rama nuk la […] More

 • in

  Sekuestrohen rreth 4 tonë marihuanë, arrestohen 3 persona

  Pas një ndjekjeje në det është bllokuar një jaht me flamur amerikan Tiranë, 6 shtator 2017 – Në Vieste të provincës së Foggias, Guardia di Finanza ka sekuestruar 3 tonë e 992 kg marihuanë pas një operacioni ndërkombëtar antitrafik droge në të cilin morën pjesë Policia shqiptare, ajo italiane dhe GdF. Lajmin e dha Policia […] More

 • in

  “Nuk jam racist, por …”

  Ne shqiptarët pretendojmë me të drejtë që të trajtohemi mirë dhe me dinjitet sa herë që kapërcejmë kufirin apo në të gjitha ato shtete ku punojmë e jetojmë si emigrantë, në Greqi, Itali, Gjermani, Angli etj. Por pse nuk mendojmë se ne vetë duhet të çlirohemi së pari nga paragjykimet që kemi ndaj të tjerëve?Nga […] More

 • in

  Kush është Majko, Ministri për shqiptarët jashtë atdheut

  Pandeli Majko, ministri që do të ketë “në ngarkim” fatet e shqiptarëve në emigracion, lindi më 15 nëntor 1967 në Tiranë. Ka mbaruar studimet e larta në Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike në Universitetin e Tiranës në vitet 1986-1992. Ka kryer studimet e larta në Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin e Tiranës, në vitet 1994-2000. Karriera […] More